V ponedeljek 10.2.2020 je po Sloveniji pihal močan jugozahodni veter, ki je po nekaterih nižinah, predvsem v severovzhodni Sloveniji povzročal nemalo preglavic. Podiral je drevesa, odkrival strehe in povzročal težave na električni napeljavi.
Agencija Republike Slovenije za Okolje je izdala uradno opozorilo med 9.00 in 12.00 in sicer rdečo opozorilo, ki je najvišje stopnje, za kar je za severovzhodno Slovenijo bilo napovedano izredno stanje glede vetra in možnostjo obsežnega vetroloma. Za severovzhodno Slovenijo se je glasilo opozorilo, da lahko sunki vetra dosežejo hitrost med 85 km/h do 100 km/h tudi po nižinah, v višjih legah vzhodne Slovenije pa so s tekstovnim opozorilom sporočili, da lahko sunki presežejo 100 km/h. Opozorilo je bilo na mestu.
Sam sem bil na terenu in sicer sem meril sunke hitrosti vetra z ročnim merilcem vetra. Okoli 10. ure dopoldne so sunki že presegali 70 km/h tudi v Benediktu, do 11.ure pa že 80 km/h. Ker sem z merjenjem z ročnim merilcem nadaljeval na bolj odprti lokaciji v kraju Sveta Trojica v Slovenskih goricah in sicer ob Trojiškem jezeru, kjer je odprt teren proti jugozahodni smeri iz katere je tudi pihal zelo močan veter, predvidevam, da so v času do 13.ure tudi v Benediktu v Ženjaku sunki dosegali do 90 km/h.
Sprva sem se ustavil nad Trojiškim jezerom, kjer sem začel meriti sunke vetra.
Avtor fotografije: Amadej Krepek Trojiško jezero v Sveti Trojici v Slovenskih goricah |
Med 11:00 in 12:30 sem bil na isti lokaciji, kjer sem uro in pol meril povprečno hitrost in sunke vetra. Povprečna hitrost vetra je v tem terminu skupno znašala 47 km/h, to pomeni, da je veter večinoma konstantno pihal s takšno hitrostjo, zato so bili sunki vetra še toliko višji. Do 12.ure je bil največji sunek 88 km/h, ob 12:10 uri, je pa bil izmerjen sunek vetra, kar 94 km/h!
Avtor fotografije: Amadej Krepek |
Nato sem videl, da hitrost vetra počasi pada vključno s sunki, zato sem se odločil, da bom sunek 100 km/h poskušal izmeriti na bližnjem razglednem stolpu v kraju Zavrh v občini Voličina. Tam je zelo odprt teren, kjer ni ovir, ki bi zmanjševale hitrost vetra.
Avtor fotografije: Amadej Krepek Razgled iz stolpa |
Avtor fotografije: Amadej Krepek Maistrov stolp |
Ko sem se z ročnim merilcem povzpel na vrh stolpa, so bili prvi izmerjeni sunki takoj čez 70 km/h. Po 15 minutah merjenja sunkov vetra na stolpu ob 13.uri, je zadel stolp zelo močan sunek vetra, ki je dosegel najvišjo izmerjeno hitrost sunka vetra in sicer neverjetnih 110 km/h!!
Sunki vetra so še trikrat za najmočnejšim sunkom dosegli vrednost 105 km/h in dvakrat 100 km/h. Povprečna hitrost vetra je v roku 15 do 20 minut merjenja znašala kar 50 km/h.
Avtor fotografije: Amadej Krepek Merilec hitrosti vetra in prikazan maksimalen sunke vetra. |
Takšen sunke kot sem ga izmeril, je bil tudi izmerjen na ARSO meteorološki postaji Rogla, torej 110 km/h, ampak če primerjamo gričevnat svet severovzhodne Slovenije, kjer takšnega vetra nismo vajeni, na Rogli pa je to skoraj nekaj običajnega, je še bilo stanje toliko bolj izredno.
Po 13.uri je veter začel slabeti in začela se nam je približevati hladna fronta, ki je poskrbela za nekaj kapljic dežja in preusmeritev vetra iz jugozahodne smeri na veter severnih smeri, ki pa ni dosegal omembe vrednih hitrosti.
Posnetek največjega sunka